Wstęp – czyli, dlaczego zrobiliśmy

Inubiotyk

slider-inubiotyk-probiotyk-suplement

Główną przyczyną powstawania przewlekłego stanu zapalnego jest niewystarczający, niewłaściwy rozwój immunologicznych mechanizmów regulacyjnych. Mechanizmy regulacyjne układu immunologicznego należy kształtować przez całe życie. Każdy okres życia wymaga innych metod kształtowania układu immunologicznego.

Powszechne niedobory żywieniowe prowadzą do deficytów immunologicznych. „Chemia” w żywności (konserwanty, wypełniacze, barwniki, zapachy) jest stosowana powszechnie, ale jej ilości zawsze mieszczą się w wyznaczonych normach. Odejście od tradycyjnych diet bogatych w żywność pochodzenia roślinnego na rzecz żywności wysoko przetworzonej powoduje kumulacje chemicznych dodatków we współczesnych dietach. Inżynieria genetyczna, techniki doboru genetycznego, chemizacja produkcji rolnej i spożywczej przyczyniła się do zwiększenia wydajności produkcji żywności, przy jednoczesnym zubożeniu jakościowym artykułów spożywczych. Populacyjnie brakuje nam magnezu, selenu, cynku, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3), antyoksydantów (flawonów, karotenoidów, itd.), witamin rozpuszczalnych w wodzie i w tłuszczach, białek z aminokwasami egzogennymi i glukogennymi, różnorodnych błonników. Sposób żywienia bezpośrednio kształtuje różnorodność i skład mikrobiomu, ma wpływ na metabolizm całych populacji drobnoustrojów, dzięki której tworzymy właściwe mechanizmy obrony i tolerancji immunologicznej. Człowiek codziennie musi spożywać co najmniej 70 elementów odżywczych, które dostarczają energii i materii dla właściwego przebiegu procesów życiowych, utrzymując człowieka w najlepszym możliwie dobrostanie zdrowotnym.

W ostatnich dziesięcioleciach wystąpił gwałtowny wzrost przewlekłych zaburzeń zapalnych.

Do deregulacji systemów metabolicznych doprowadziły:
  • miniona pandemia Covid 19
  • zniszczone środowiskowe naturalne (zmiany w szeroko pojętej biogeochemii),
  • styl życia współczesnego człowieka (izolacja od natury)
  • czynniki dietetyczne (wielkoprzemysłowa produkcja żywności
  • zubożenie jakościowe diet, zmiany ilościowe treści pokarmowej
  • coraz większe braki w wiedzy o zdrowiu i naturze człowieka

Dwudziesty pierwszy wiek przyniósł gwałtowny wzrost przewlekłych zaburzeń układu immunologicznego, związanych przede wszystkim z przebiegiem stanu zapalnego.

Dziś mamy niewłaściwą lub źle ukierunkowaną odpowiedź immunologiczną we wszystkich grupach wiekowych na skalę populacyjną. Aktualnie jest coraz więcej pacjentów z wielo-chorobowością. Pojawiają się i będą się pojawiać nowe tendencje zdrowotne, zagrożenia zdrowia dla jednostki i całej populacji. Każdy z nas musi dziś podjąć prace nad utrzymaniem dobrego stanu zdrowia, poprzez: prawidłową profilaktykę w zakresie żywienia (indywidualna dieta wsparta właściwą suplementacją), odpowiednią aktywność fizyczna i psychiczną. 

W celu rozpoznania wpływu czynników środowiskowych i stanu odżywienia własnego organizmu należy zrobić analizę pierwiastkową włosów. Na tej podstawie można otrzymać indywidualny program żywieniowy (dieta +suplementy). Zalecany program zawiera wszystkie konieczne czynniki żywieniowe, które odgrywają rolę w równoważeniu procesów metabolicznych w każdym wieku i każdym stanie zdrowia. Od kilkunastu lat widzimy jaka znacząca rolę we wpływaniu na funkcje odpornościowe i regulację immunologiczną mają błonniki. Ostatnie lata obfitują w liczne opracowania naukowe, wskazujące na trudna do przecenienia rolę błonników.

Z naszego doświadczenia wiemy, że bardzo trudno jest dla siebie znaleźć właściwy zestaw błonnikowy. Każdy z nas ma inna sytuację w układzie pokarmowym, w żołądku, jelicie cienkim i jelicie grubym. Nie można stosować jednego błonnika u wszystkich. Każdy musi mieć właściwie dobraną ilość i jakość błonników, aby właściwie i specyficznie dla siebie regulować środowisko układu pokarmowego. Spożywanie niewłaściwego dla siebie błonnika skutkuje zaburzeniami gastrycznymi (wzdęcia, zaparcia, biegunki, kruczenienie w jelitach), złym odżywieniem człowieka, a przede wszystkim niewłaściwą lub źle ukierunkowaną odpowiedzią immunologiczną.

Dlaczego zrobiliśmy nowy błonnik ?

NZOZ Biomol-Med wykonał analizę pierwiastkową włosów (APW) dla około 400 tysięcy pacjentów. Ponad 80% pacjentów deklaruje w ankiecie pacjenta poważne problemy gastryczne: uporczywe zaparcia, ciągle powracające biegunki i permanentne zdęcia. Wszyscy ci pacjenci mieli zdiagnozowane choroby będące skutkiem zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego. Ponad 70% wszystkich komórek limfatycznych i ponad połowa systemu dopełniacza układu immunologicznego, związane są z jelitami. Jelita to „drugi mózg”, a większość tych pacjentów ma poważne problemy ze stanem psycho – emocjonalnym. APW jest ilustracją części przemiany mineralnej, która odzwierciedla stan równowagi neuroendokrynnej. Na podstawie APW można ocenić stan odżywienia organizmu i wpływ czynników środowiskowych na stan zdrowia. Pacjent NZOZ Biomol-Med otrzymuje zalecenia żywieniowe (indywidualną dietę i program suplementacji elementami odżywczymi). Zdecydowana większość pacjentów powinna otrzymać zalecenie stosowania zwiększonej ilości błonników… i tu jest największy problem. Nie ma na rynku błonnikowych suplementów diety, które właściwie spełniłyby swoją rolę jednocześnie w regulacji procesów trawienia, w kształtowaniu funkcji układu immunologicznego i równoważeniu pracy nerwowego. Szczególnie dramatycznie są braki naturalnych błonników nierozpuszczalnych.

Dlatego 5 lat temu rozpocząłem prace nad opracowaniem technologii produkcji błonnika pokarmowego.
Po niezliczonych próbach i badaniach uzyskałem właściwy produkt: błonnik pozyskany z otrębów zbożowych, który po oczyszczeniu i usunięciu czynników szkodliwych, zachował swoją naturalną strukturę.
Dzięki temu właściwie pełni swoje zadanie, jako jeden z najważniejszych elementów żywieniowych.
Uzyskany nowy błonnik połączyłem z dodatkowymi składnikami błonnikowymi. Uzyskałem optymalną mieszaninę błonników, która właściwie kształtuje procesy trawienia w każdym odcinku układu pokarmowego.
W żołądku, jelicie cienkim i grubym optymalizuje środowisko, co ma bezpośredni wpływ na kształtowanie funkcji układu immunologicznego.

dr n. med. Sławomir Puczkowski